Jaký je rozdíl mezi falcovými a bezfalcovými dveřmi?
Falc je odborný výraz pro hranu, která vzniká mezi dveřmi a zárubní vystupující do prostoru. Standardní falcové (polodrážkové) dveře jsou usazeny do pantů tak, že při zavřeném stavu mají dveře po celém obvodu křídla viditelnou profilovanou hranu, která vystupuje do prostoru.
Bezfalcové dveře jsou moderním řešením standardních interiérových otočných dveří. Na rozdíl od falcových dveří nemají profilovanou hranu. Celé křídlo dveří je vsazeno do speciální bezfalcové zárubně tak, aby se zárubní tvořilo v zavřeném stavu jednu rovinu. Dveře lze osadit viditelnými (lomenými), nebo neviditelnými panty.
Bezfalcové dveře mají velmi elegantní vzhled. V současné době jsou velmi často navrhovány architekty bytových a rodinných domů, kancelářských budov i dalších objektů. Pro který typ dveří se rozhodnete, budete potřebovat vědět již ve fázi plánování stavebních otvorů.
Čím se liší jednotlivé povrchové úpravy dveří?
Design a vnější vzhled dveří jednoznačně ovlivňuje vzhled celého interiéru. Dříve, než se rozhodnete pro konkrétní povrchovou úpravu dveří, se však zamyslete také nad praktičností a odolností jednotlivých materiálů proti mechanickému poškození. Tím významně ovlivníte jejich životnost a to, zda budou vaše nové interiérové dveře vypadat po dlouhou dobu jako nové.
Povrchovou úpravu dveří lze rozdělit na dva typy: přírodní a umělé.
Všeobecně lze říci, že přírodní povrchová úprava poskytuje originální design, unikátní kresbu a barevnost každého kusu. Mezi přírodní úpravu dveří lze zařadit masivní dřevo, dřevěné dýhy a kamenné dýhy.
Umělé povrchy jsou svým vzhledem naprosto totožné, což oceníte především v případě umístění jednotlivých dveří v těsné blízkosti. Jsou typické svou vyšší odolností. Můžete tak dosáhnout vzhledu měkkého dřeva, a přitom mít velmi odolné dveře z pevného materiálu. Dveře vyrobené z umělých povrchů jsou obvykle levnější variantou, než je tomu v případě přírodních povrchů.
Dostupné povrchy:
-
MASIVNÍ:
Masivní dveře jsou vyrobeny z přírodního materiálu. To se odráží na jejich vzhledu i ceně. Vytvářejí dojem luxusu a příjemného, ryze přírodního prostředí. Masivní dveře jsou však obvykle barevně nestálé, v čase mohou změnit svou barvu a dřevo může pracovat i dalšími způsoby.
-
DÝHOVANÉ:
Jste-li milovníky přírodních materiálů, pak tento způsob úpravy povrchu dveří jistě oceníte. V principu jsou dveře opatřeny tenkým plátem masivního dřeva. Dveře mají obdobné vlastnosti, jako je tomu v případě masivu – každý kus dveří je svým vzhledem jedinečný, dřevo má tendenci v čase měnit svou barvu.
-
LAKOVANÉ:
Lakované dveře patří ke klasickým oblíbeným povrchovým úpravám. Dveře jsou opatřeny nástřikem ve vybraném barevném odstínu.
-
LAMINOVANÉ:
Dveře, jejichž povrch je tvořen laminem (často označovaným jako CLP), lze opatřit prakticky jakýmkoliv dekorem dřeva či jakýmkoliv barevným odstínem. Laminované dveře jsou dobře odolné proti mechanickému poškození a snadno se udržují. Jejich velkou výhodou je barevná stálost povrchu. Laminovaných povrchů existuje hned několik druhů. Vybrat si můžete například z dekorů s 3D povrchem nebo z laminovaných povrchů imitujících vzhled dřeva.
-
KAŠÍROVANÉ:
Kašírované dveře jsou opatřeny tzv. kašírovací fólií, která má dřevěný dekor. Tato povrchová úprava je vhodná pro prostory s menší zátěží, kde nehrozí mechanické poškození dveří. Kašírované dveře bývají levnější, je však potřeba dbát na jejich údržbu a správné ošetřování neagresivními čisticími prostředky.
Jakou zvolit vnitřní výplň dveří?
Kvalitní konstrukce – to je základ dveří, se kterými budete spokojeni. Vybírejte proto pečlivě, přesně podle toho, co od dveří očekáváte.
Rám by měl být za každých okolností vyroben z pevného materiálu. Drží totiž celou konstrukci dveří a na jeho provedení nejvíce záleží, jak dlouho budou dveře plnit svůj účel. Ideální je proto volba rámu z masivu. Volbou vnitřní výplně ovlivníte bytelnost dveří a jejich zvukovou izolaci.
Dostupné dveřní výplně:
-
VOŠTINA:
Základem voštiny je speciálně tvrzený papír, jenž je poskládaný do obdobného tvaru jako včelí plástev. Tento šestiboký tvar zajišťuje vysokou pevnost za současného zachování nízké hmotnosti výplně. Ztužená papírová voština je nejméně odolný materiál, který se hodí především pro méně používané dveře, u nichž není potřeba tlumit zvuk a u kterých nehrozí riziko zásadního mechanického poškození.
-
ODLEHČENÁ DŘEVOTŘÍSKOVÁ DESKA:
Oproti voštině je děrovaná dřevotříska mnohem odolnější proti poškození a lépe zvukově izoluje. Pro běžně používané dveře je odlehčená dřevotřísková deska příhodnou volbou. Bytelnější materiál s sebou nese jak vyšší hmotnost, tak pevnější konstrukci celých dveří.
-
PLNÁ DŘEVOTŘÍSKOVÁ DESKA:
Plná dřevotřísková deska je velmi pevná výplň, která zajišťuje vyšší odolnost dveří proti proražení a lepší stabilitu. Plný materiál je těžší, mnohem lépe však izoluje zvuk. Plná dřevotřísková deska je vhodným materiálem pro vstupní bezpečnostní dveře.
-
MASIV:
Masiv – to je vysoce pevný přírodní materiál s dlouhou životností. Masivní dveře jsou lepeny speciálními pevnými lepidly z jednotlivých lamel. Dveře z masivu jsou nejodolnější a nejkvalitnější volbou dveřní výplně.
Jak správně určit systém otevírání dveří?
Součástí výběru dveří je i správné určení systému otevírání. V zásadě je potřeba rozlišit klasické otočné dveře od dveří posuvných. Dveře by vždy měly být situovány tak, aby byly vypínače světel umístěny na straně, kde se bude nacházet klika. Ta je na dveřích umístěna vždy podle toho, který konkrétní typ otevírání dveří si zvolíte. U otočných dveří rozlišujeme:
-
PRAVÉ OTEVÍRÁNÍ
Při pohledu na širší stranu dveří a zárubeň jsou panty umístěny na pravé straně.
-
LEVÉ OTEVÍRÁNÍ
Při pohledu na širší stranu dveří a zárubeň jsou panty umístěny na levé straně.
V případě posuvných dveří rozlišujeme:
-
POSUVNÉ DVEŘE NA STĚNU
Posuvné jednokřídlé i dvoukřídlé dveře lze bez jakýchkoliv stavebních úprav jednoduše upevnit na zeď. Dveře jezdí podél zdi po posuvné kolejnici, která je umístěna v garnýži připevněné na zdi. Obvykle je tento systém otevírání posuvných dveří vhodný pro již hotové interiéry, kde nejsou možné nebo žádoucí další stavební úpravy.
-
POSUVNÉ DVEŘE DO STAVEBNÍHO POUZDRA
Posuvné dveře do stavebního pouzdra se zasouvají do otvoru ve zdi. To s sebou přináší velké výhody v úspoře místa. Takto řešené dveře jsou velmi efektním a elegantním designovým prvkem.
Vybíráme zárubně dveří. Které jsou pro vás ty nejlepší?
Zárubeň neboli rámová konstrukce, která ohraničuje stavební otvor určený pro umístění dveří, je vždy pevně zakotvena do zdiva. Přední stranu zárubně odlišujeme od zadní strany tím, že přední strana obsahuje kování a polodrážku. Zárubně jsou vyráběny z různých materiálů, nejčastěji ze dřeva, oceli, plastu, či hliníku.
V závislosti na způsobu konstrukce zárubně rozlišujeme:
-
BĚŽNÉ OBLOŽKOVÉ ZÁRUBNĚ
Tradiční obložkové zárubně jsou nejčastěji používaným typem zárubní v interiérech. Nelícují se zdí, vystupují do prostoru a dveře polovinou své tloušťky vystupují ze zárubně (jde o tzv. polodrážku). Na přání zákazníka mohou, ale také nemusí barevně ladit s dveřním křídlem. Obložkovou zárubní lze obložit i stávající kovovou zárubeň, což je praktické především v interiérech, kde nejsou žádoucí stavební úpravy většího rozsahu.
-
BEZFALCOVÉ ZÁRUBNĚ
Bezfalcové zárubně rovněž nelícují se zdí a vystupují do prostoru, ale dveře jsou do zárubní plně zapuštěny. Na přední straně tak dveře plně lícují se zárubní.
-
SKRYTÉ ZÁRUBNĚ
Skryté zárubně jsou obvykle konstruovány tak, aby byly v jedné rovině s předním čelem dveří i okolní omítkou, nebo je zárubeň zcela překryta omítkou.
-
RÁMOVÉ ZÁRUBNĚ
Rámové zárubně jsou konstruovány pro předělení prakticky jakéhokoliv prostoru. Často jsou používány u vchodových dveří, rámovou zárubní však můžete předělit například také dlouhou chodbu.