Průvodce výběrem dveří

Průvodce: Jak vybrat správné dveře, zárubně a kování a na co při výběru dveří nezapomenout?

Stavíte dům, nebo se chystáte rekonstruovat stávající prostory? Přemýšlíte, jaké dveře budou pro váš interiér ty nejvhodnější? A jak je co nejlépe sladit s nábytkem a celkovým designem místností? Bojíte se, abyste vše zařídili včas, správně a abyste při výběru na nic podstatného nezapomněli? Provedeme vás všemi nástrahami a záludnostmi výběru dveří do interiéru.

Kdy začít s výběrem interiérových dveří?

Samotná montáž dveří je obvykle jednou z posledních prací v interiéru. S jejich výběrem však dlouho neotálejte. Pokud si vše, co souvisí s výběrem dveří, promyslíte ještě před samotným zahájením stavby, rozhodně neprohloupíte. Rozhodnutí, jaké dveře budou zdobit váš domov, totiž velmi úzce souvisí s velikostí stavebního otvoru, umístěním vypínačů, rozmístěním nábytku i s dalšími úpravami interiéru.

 • Vše začíná u výběru typu dveří, zárubní a způsobu otevírání.
 • Poté je potřeba zaměřit stavební otvor našimi techniky.
 • Na základě vašeho výběru vám připravíme finální objednávku dveří k podpisu.
 • Výroba dveří a zárubní obvykle trvá 6 až 8 týdnů.
 • Samotná montáž našimi pracovníky obvykle zabere 1 den. Termín montáže si domluvíte s naším obchodním oddělením již při podpisu objednávky.

Jaký typ dveří se nejlépe hodí do vašeho interiéru?

Na začátku výběru si vždy ujasněte, k jakému účelu budou vaše nové dveře sloužit:

 • Jde o vchodové, nebo interiérové dveře?
 • Máte nějaké speciální požadavky?
 • Měly by být bezpečnostní, protipožární, nebo třeba protihlukové?

Výběr konstrukce, způsobu otevírání ani jejich povrchovou úpravu nepodceňujte. Dveře zabírají velkou plochu vašeho interiéru a mají zásadní vliv na atmosféru celé místnosti. Jen stěží se budou lesklé červené dveře hodit do starobylé chalupy, nebo naopak masivní rustikální křídlo do chladného moderně zařízeného interiéru.

Materiál rámu a výplně a výběr zárubní zase ovlivňuje funkční vlastnosti dveří a jejich životnost. Při výběru se proto rozhodujte nejen podle vzhledu, ale také podle toho, co konkrétně od dveří očekáváte.

Stavební otvor, u kterého vše začíná

Konkrétní typ zárubní a dveří, které budou do interiéru umístěny, je potřeba znát již při samotném projektování stavebních prostor. Kromě rozhodnutí, zda zvolíte dveře otočné, posuvné na zeď, nebo posuvné do stavebního pouzdra, je potřeba znát také rozměry dveří a zárubní.

Každý typ zárubní má svá specifika. Všeobecně platí, že v případě jednokřídlých dveří je u obložkových zárubní nutno počítat se stavebním otvorem o cca 10 cm širším a 5 cm vyšším, než jsou rozměry objednaných dveří. V případě rámové zárubně si připravte stavební otvor o 17 cm širší a 9 cm vyšší, než je velikost dveří. Při řešení rozměrů stavebního otvoru se na nás neváhejte obrátit. Rádi vám poradíme.

I otevírání dveří může být zážitkem

Otočné dveře jsou klasikou českých interiérů. Přinášejí propracované řešení, vynikající utěsnění dveřního křídla v zárubni a široké možnosti výběru rozměrů, konstrukcí i povrchových úprav. Nevíte si rady s tím, jak určit, zda potřebujete pravé, nebo levé dveře? Postavte se proti dveřím tak, aby se otevíraly směrem k vám. Jsou-li z vašeho pohledu panty na pravé straně, potřebujete dveře pravé, jsou-li panty na levé straně, potřebujete naopak dveře levé.

Je ve vašem interiéru nemožné použít klasické otočné dveře? Popusťte uzdu své fantazii a vyzkoušejte dveře posuvné. Ať už zvolíte variantu posuvných dveří na stěnu, nebo do pouzdra, přinesou vám značnou úsporu místa a stanou se zajímavým elegantním prvkem v místnosti.

Konstrukce dveří. Jaký volit materiál rámu a výplně?

Dveře vám budou sloužit po mnoho let. Na kvalitě provedení proto rozhodně nešetřete. Základem kvalitních dveří je pevný rám. Ideálním materiálem pro konstrukci dveří je masiv. Nekvalitní rám není na první pohled vidět, může vás však stát předčasnou investici do nových kvalitních dveří.

Vnitřní výplň křídla vybírejte v závislosti na tom, kde budou dveře umístěny. Pro méně namáhané a používané dveře, od kterých nevyžadujete maximální zvukovou izolaci, volte lehkou voštinu. V případě standardně používaných dveří si vystačíte s odlehčenou nebo plnou dřevotřískovou deskou. Pokud stojíte o bytelné dveře, které budou skvěle zvukově těsnit a stanou se dominantou ve vašem interiéru, pak by se vaší volbou měl stát jednoznačně masiv. Více informací o vlastnostech jednotlivých vnitřních výplní dveří naleznete zde.

Povrch dveří jako základ pro vkusně laděný interiér

Dveře jsou dominantou každého prostoru. Zaujímají plochu minimálně 2 m2 a hrají významnou roli ve vnímání celé místnosti. Vybírat můžete z celé řady přírodních i umělých povrchů. Při výběru povrchové úpravy ale nezapomeňte na to, že přírodní materiály v čase pracují. Dřevo postupně vyzrává a má tendenci měnit svou barvu.

Kromě vzhledu však povrchová úprava dveří ovlivňuje také jejich životnost a odolnost vůči mechanickému poškození. Jiné dveře se hodí do ložnice nebo obýváku, mnohem odolnější povrchovou úpravu dveří oceníte například u vstupu do dílny nebo do koupelny.

Čím se liší jednotlivé povrchové úpravy dveří? Čtěte zde.

Výběr dveřních zárubní – aby vše sedělo, jak má

Běžně řešené dveřní systémy využívají klasických zárubní, které jsou částečně překryty okrajem dveří. Máte-li smysl pro detail, pak vás jistě zaujme možnost tzv. bezfalcové zárubně, díky které se v zavřeném stavu dostanou dveře a zárubně do jedné roviny. Velmi efektní jsou také skryté zárubně, které jsou plně překryty omítkou. Pokud potřebujete předělit interiér, který neumožňuje použití běžných zárubní, je právě pro vás možnou volbou rámová zárubeň. Více informací o konkrétních výhodách zárubní naleznete zde.

Na kování záleží: Kliky, panty (závěsy) a dveřní doplňky

Kromě designu hraje při volbě kování vstupních či interiérových dveří svou nemalou roli také jeho funkčnost. Materiál a tvar kliky zásadně ovlivňuje vzhled celých dveří, ale také to, jak dobře se vám budou dveře otvírat. V případě exteriérových dveří navíc kvalita kování ovlivňuje také jejich bezpečnost.

V případě pantů neboli závěsů vybírejte v závislosti na typu dveří:

 • Pro otočné dveře jsou určeny klasické dvoudílné nebo třídílné závěsy s čepy. Dveře se do závěsů zasazují shora.
 • Bezfalcové zárubně vyžadují speciální panty s bezúdržbovými ložisky. Panty jsou skryté uvnitř zárubně a umožňují otevření dveří až o 180°.

Spolu s posuvnými dveřmi je nutné zvolit také patřičné kování a pojezdy, které jsou určeny pro konkrétní typ a váhu dveřního křídla. Obvykle jsou automaticky pevnou součástí dodávky posuvných dveří.

Kdy zavolat na montáž odborníka?

Máte čas, odvahu, zkušenosti a zručné ruce? Pak montáž podle návodu hravě zvládnete. Pokud se vám však něčeho z uvedeného nedostává nebo zkrátka toužíte přijít k hotovému, neváhejte využít montáže našich zkušených odborníků.

 • Ušetříte díky tomu svůj drahocenný čas.
 • Nebudete se muset o nic starat a jednoduše přijdete k hotovému.
 • A navíc získáte plnou záruku na veškeré dodané výrobky i provedenou práci.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Souhlasím